Dantukai, jų priežiūra ir gydymas
Man, kaip ir kiekvienai mamai, rūpi mano vaiko sveikata. Ir dantukų sveikata yra vienas svarbiausių aspektų. Internete labai daug straipsnių apie dantukų priežiūrą bei gydymą. Dažnai tokiuose straipsniuose kartojasi vieni ir tie patys patarimai, o neretai kuri nors klinika tiesiog reklamuojasi siųlydama savo paslaugas. Ir tai nėra blogai, nes tėveliai turi iš ko pasirinkti. Futuri Dentes klinikos aš nereklamuoju, tiesiog tai buvo klinika, kurią man rekomendavo draugai. Todėl kreipiausi į ją būtent dėl interviu, o ne iš karto apžiūrai, nes turėjau kalusimų, į kuriuos neturėjau atsakymų arba jie man buvo nepilnai aiškūs. Mane pasiko be galo jauki aplinka, pritaikyta mažiesiem pacientams ir labai draugiškas kolektyvas. Kalbėjausi su klinikos gydytoja ir direktore Anna labai nuoširdžiai, ji atsakė į visus mano pasiruoštus klausimus. Esu be galo dėkinga už man skirtą laiką ir įdomius faktus, kurių nežinojau. Kalbėjomės apie pirmųjų dantukų priežiūrą ir galimas jų gedimo priežąstis, gydymo metodus. Bet be abejo, nerealu būtų išklausinėti absoliučiai visko, todėl ėmiau sekti jų paskyrą facebooke. Ten tikrai nemažai naudingos informacijos! O pokalbio santrauka dalinuosi su jumis. Labai tikiuosi, kad man aktualūs klausimai bus svarbūs ir kitiems tėvams.
INTERVIU SU ODONTOLOGE ANNA, FUTURI DENTES DIREKTORE.
Mamatest: Ar tiesa, kad jau išdygus pirmam danukui būtina skubėti pas odontologą?
Gyd. Anna: Nėra vienareikšmiško atsakymo. Kiekvienas atvejis individualus, būna, pirmas dantukas pasirodo jau keturių mėnesių, kas yra pakankamai anksti, būna kartais jau ir metukų sulaukus. Bet kuriuo atveju, specialistas turi įvertinti situaciją ir duoti tėvams rekomendacijas. Informacijos yra daug, priemonių irgi. Ir mūsų darbas yra padėti tėvams.
Mamatest: Ar naktinis maitinimas kenkia dantukams? Ar reikėtų po naktinio maitinimo juos valyt?
Gyd. Anna: Jei kalbam apie mamos pieną, tikrai ne. Pienas yra baltyminis produktas, jame nėra angliavandenių, kurie skatina ėduonies atsiradimą, ir tikrai jis vaiko dantukams nekenkia. Apskritai, reikalas tas, kad pieniniai dantukai, formuojasi dar nėštumo metu. Ir jų būklė priklauso nuo to, ar mama buvo sveika, ar gėrė antibiotikus, ar gavo visus vitaminus. Jei ima gesti kūdikio dantukai, tai tikrai ne dėl pieno ir naktinio valgymo. Jie tiesiog yra silpni, nes nėštumo metu kažko trūko.
Mamatest: O mišinukai?
Gyd. Anna: Pačią didžiausią žalą atneša angliavandeniai ir cukrai. Jei mišinukuose yra angliavandenių arba pridėtinio cukraus, tada taip, ir visa tai mišinuko sudedamųjų dalių lentelėje turi būto nurodyta.
Mamatest: Kaip tada valyti dantukus?
Gyd. Anna: Jokio specialaus valymo nereikia. Užtenka paskalauti vandenuku.
( apie dantukų valymą silikoniniu šepetėliu ir dantenų masažą neklausiau, nes apie tai tikrai daug rašyta)
Mamatest: Kaip mokinti ir pratinti vaiką prie dantukų valymo?
Gyd. Anna: Na kaip jūs mokinat vaiką higienos? Savo pavyzdžiu.Va, lygiai tas pata ir su dantukais. Vaikas turi mokytis iš jūsų. Tai turi būti natūralus procesas, kasdienės rutinos dalis.
Mamatest: Bet dažnai vaikas tikrai nenori. Būna ir ašarų, ir rėkimo, ką daryti tuomet?
Gyd. Anna: Na pirmiausia bandyti susitarti, žaidimo forma. Nenaudojant prievartos. Vaikas turi stebėti jus ( kaip prausiatės, šukuojatės). Lygiai tas pats ir su dantų priežiūra. Gali būti,kad vaikui nepatinka pastos skonis, galbūt netinka dantų šepetėlis ( jis gali būti per kietas ar nepatogus). Tai gali lemti vaiko negatyvią reakciją. Iš esmės nuo pat mažų dienų reikia vaiką pratinti prie higienos bendrai, ir jokių problemų tada nebus.
Mamatest: Taigi nevertėtų to daryti per prievartą, na kai būna, kad vienas tėvas laiko, kitas valo?
Gyd. Anna: ne, jokiu būdu. Juk gali būti, kad yra kažkokia problema, dėl kurios vaikas nenori valytis. Gal jautrūs dantukai,gal vadinamo liežuvio pasaitėlio problema, ir vaikui sunku tinkamai įsižioti ir gali būti nepatogu.
Mamatest: Sekantis klausimas konkrečiai apie pastas ir jų saugumą. Labai daug straipsnių apie fluorą pastų sudėtyje. Vieni teigia, kad tai nuodas ir vaikų pastoj jo neturėtų būti, kiti gydytojai ramina, kad jo normos yra apskaičiuotos ir net nemokančiam spjauti vaikui jos nekenkia. Jūsų komentaras?
Gyd. Anna: Apie tai mes irgi daug kalbam ir rašom, ir turbūt mūsų vistiek niekas neklauso. Reikalas tas, kad fluoras yra viena statybinių mūsų dantų medžiagų ir jo dantims reikia. Vilniaus geriamajame vandenyje, pvz., fluoro nėra daug. Jei jo nebus ir pastoj, iš kur dantims tada jo gauti? Kas liečia fluorą dantų pastose, jos neveltui suskirstytos pagal amžiaus grupes. Ir tarkim patiems mažiausiems skirtose pastose fluoro norma yra apskaičiuota turint omeny, kad vaikas dar negali/nemoka išspjauti.
Pastose esantis fluoro kiekis yra suderintas ir apskaičiuotas, be to mes juk nevalgome pastos kilogramais.
Mamatest: Dantukų valymas yra svarbi profilaktinė priemonė, padedanti išlaikyti dantukus sveikus, bet be ėduonies juk yra ir kitų problemų. Pvz., teisingas sąkandis. Sekantis klausimas apie žindukus ir maitinimą iš buteliuko. Kiek gali pakenkti ilgas žinduko "naudojimas" ir buteliukas? Ar reikia stengtis kuo greičiau atpratinti vaiką nuo jų? Ką daryti?
Gyd. Anna: Nieko daryti nereikia. Tiek šiuolaikiniai žindukai, tiek buteliukai yra dabar gaminami specialios anatominės formos, kad kuo labiau panašėtų į mamos krūtį ir tikrai nėra baisu, jei vaikas nesiskiria su savo žinduku. Tegu turi, jei jam jo reikia.
Neteisingas sąkandis formuojasi ne dėl žinduko ar buteliuko. Viena priežąsčių gali būti visai nepastebimi kaukolės kaulų pasislinkimai gimdymo metu. Gimdymas procesas sudėtingas, galimos įvairios nežymios deformacijos, kurias mes pamatom jau vėliau. Būtent dėl to ir reikalingas tas pirmas vizitas pas odontologą. Mes įvertinam ne tik dantukų būklę, bet ir sąkandį, Žandiklaulio kaulų santykį. Tada galima reguliuoti kažkokius neatitikimus specialia mankšta arba specialiomis procedūromis. Žinoma: jei vaikas turi pomėgį tarkim čiulpti nykštį jau būdamas penkių metų, be abejo tai jau yra blogai. Visada turi būti saikas, ir nereikėtų užsižaisti ir su žindukais per ilgai.
Mamatest:Jūsų puslapyje perskaičiau apie dantų tiesinimą be breketų. Kas tai yra?
Gyd. Anna: Na kartais be breketų jau neįmakoma apseiti. Atvejai skirtingi. Viskas priklauso nuo to, kaip anksti pastebėtos deformacijos ir kada pradėtas gydymas. Viena pagalbinių priemonių yra ortodoninis aparatas Myobrace. Jis negydo paties sąkandžio, bet padeda pašalinti blogus įpročius, kurie skatina jo atsiradimą. Jį galima naudoti jau labai ankstyvame amžiuje.
Pirmiausia, kvėpavimas per burnytę yra labai blogas dalykas. Vaikutis tuomet būna įsižiojelęs, taip raumenys ir kaulai dirba netaisyklingai. Ši sistema "pratina" vaiką kvėpuoti pro nosį.
Antra, aparatas pastato liežuvį į teisingą padėtį. Trečia, dantukai užfiksuojami teisingoje padėtyje. Aparatas uždedamas nakčiai. Myobrace gali būti taikoma ir be breketų ir jau su jais, ir tikrai pagreitina gydymo procesą.
Myobrace sistema
Mamatest: O kaip galima "išmokyti" vaiką, o ypač mažiuką, teisingai kvėpuoti? Tik su tokiu aparatu?
Gyd. Anna: Na vėlgi čia pirmiausia reikia aiškintis priežąstis, kodėl vaikas kvėpuoja per burną. Gydymas turėtų būti kompleksinis, reikalinga ir LOR apžiūra. Tai gali būti adenoidai, nosies takų praeinamumo problema. Vien tik šiuo aparatu problemos neišspręsit.
Mamatest: O kaip paruošti vaiką vizitui pas odontologą? Kaip vyksta apžiūra ir gydymas? Juk kai kurie vaikai tikrai labai bijo ir nenori rodyti dantukų?
Gyd. Anna: Na kiek vaikų tiek atvejų, mes ieškom kelio individualiai pagal situaciją. Bet dar kartą priminsiu, reikia vaikutį atvesti anksčiau, kol dar nėra jokių problemų. Kad jis susipažintų su daktaru, su aplinka, kad nebūtų baisu ir nepatirtų psichologinės traumos. Be to, kuo anksčiau atvestas vaikas, tuo didesnė tikimybė lengviau ir be skausmo gydyti ir prižiūrėti dantukus. Kai pažeidimai jau dideli, be abejo, vaikas ima bijoti, jam skauda ir problema tik gilėja.
Mamatest: Aš norėčiau paklausti ir apie sudėtingus atvejus, kai vaikas tikrai nenori žiotis arba kai problema didelė ir gydymo reikia rimto. Apie narkozės taikymą. Kokia jūsų nuomonė?
Gyt. Anna: Kartais tai neišvengiama. Kaip sakiau, vaikų būna visokių ir kartais tai vienintelis kelias. Ypač jei dantys tikrai labai prastos būklės ir per vieną vizitą jų sutvarkyti neįmanoma, tada taip, taikoma narkozė. Bet iki ketverių metų nepatartina to daryti. Nepaisant to, kad šiuolaikinė narkozė vaikams yra sąlyginai lengva, vaistai yra saugūs, tai vistiek yra narkozė ir ji gali neigiamai atsiliepti visai mažojo paciento organizmui. Jau po keturių metų tikrai nėra taip baisu ir bijoti narkozės nereikia.
Mamatest: O kiek pieninių dantukų ligos sąlygoja pastovių dantų sveikatą? Ar turi įtakos pieninių dantų ėduonis nuolatiniams dantims?
Gyd. Anna: Kaip sakiau, pieniniai dantys formuojasi dar nėštumo metu, jų būklė priklauso nuo to, ar kūdikis įsčiose gavo visus būtinus mikroelementus bei vitaminus. Nuolatiniai dantys formuojasi jau po gimimo ir jų sveikata jau priklauso nuo vaiko sveikatos. Jei vaikas sveikas, valgo pilnavertį maistą, dantukai tikrai bus sveiki. Išskirti norėčiau tik vadinamus šeštukus (krūminiai dantukai), kurie taip pat susiformuoja dar mamai esant nėščiai. Taigi, jie irgi gali būti ligoti, jei nėštumo metu kažko trūko. Kitas dalykas, jei jie išdyksta tarp pažeistų pieninių dantų. Sveikas nuolatinis dantukas gali labai lengvai užsikrėsti nuo sergančių pieninių, nes burnoje jau yra neigiama terpė.
Mamatest: Jei pradėjus primaitinti kūdikį ima trupėti dantukai, ar tai reiškia, kad trūksta kalcio?
Gyd. Anna: Ne, nebūtinai. Greičiausiai tai irgi lėmė mikroelementų trūkumas nėštumo metu. Dantukų struktūra buvo pažeista dar iki gimimo.
Mamatest: Ar įmanoma tuomet tą trupėjimą pristabdyti?
Gyd. Anna: Pakankamai sunku tai padaryti, iš esmės tik vitaminas D gali šiek tiek padėti.
Mamatest: Dažnai mamos susiduria su įvairiom vaikučių dantų traumom. Maži vaikučiai dažnai griūna ir gali susižeisti dantukus. Ar tai turės įtakos nuolatiniams dantims ir ką daryti traumos atveju?
Gyd. Anna: Viskas prikauso nuo traumos. Jei tai rimtas danties išnarinimas, greičiausiai teks dantį šalinti. Jei išnarinimas dalinis, dantuką galima užfiksuoti. Jei dantis pajuodo, taip palikti negalima, nes gedimas gali persimesti ir ant nuolatinio danties, pažeisti šaknį. Susitrenkus nebūtina iš karto važiuoti pas dantistą, jei smūgis nebuvo stiprus. Geriausia, aišku, pasirodyti daktarui, bet kiek rimtas yra pažeidimas geriausiai matosi po poros savaičių, tada daktaras gali matyti, kaip giliai pažeistas dantis ir kokį gydymą taikyti. Nuolatiniams dantims tai įtakos nelabai turi, nes jų kanalas yra pakankamai toli nuo pieninių dantų.
Jei paskui visgi nuolatinis dantis ima dygti kažkaip kreivai ar ne toje vietoje, tai sąlygota jau genetikos, o ne buvusių pažeidimų, na nebent jei tie pažeidimai išties buvo labai gilūs ( tarkim jei dantukas pajuodo, įsimetė infekcija ir ji nebuvo gydoma).
Mamatest: Vyresniems vaikams siųloma dengti dantis silantais? Kaip tai veikia?
Gyd. Anna: Tai dantų padengimas specialiu geliu, kuris užfiksuojamas šviesa. Gelis užpildo visus dantukų nelygumus ir griovelius, įtrūkimus, taip apsaugodamas juos nuo maisto likučių užsilaikymo ir gedimo. Tada vistiek dantukus reikia profilaktiškai tikrinti kas pusę metų, taip patikrinti ar neatskilo silantinė medžiaga. Esant reikalui procedūra kartojama. Daromas padengimas jau nuolatiniams dantims. Kartais galime daryti procedūrą ir pieniniams, bet tai jau kitokia technologija ir kitos medžiagos.
Mamatest: O ar tiesa, kad po saldaus nepatariama apie pusvalandį valyti dantų?
Gyd. Anna: Na nesu girdėjus apie saldumynus, bet taip, iš tiesų nepatartina valyti dantų iškart po citrusinių vaisių. Rūgštis suminkština emalį ir šveitimas gali pakenkti. Geriausias dalykas tokiu atveju yra vanduo. Tiesiog praskalauti burną.
Mamatest: Ar reikia vaikams naudoti dantų siūlą ir kitokias pagalbines priemones, ar užtenka pastos?
Gyd. Anna: tikrai galima. Viskas priklauso nuo dantų struktūros. Jei dantys labai arti vienas kito, ten be abejo susikaupia maisto likučiai ir dantų šepetėlis jų nepasiekia. Tuomet puikiai tinka dantų siūlas. Jei tarpai didesni, galima naudoti specialius tarpdančių šepetėlius. Svarbiausia, reguliariai pasirodyti odontologui. Tėvai turėtų prižiūrėti, kaip vaikai valo dantis namuose ir pasirūpinti profilaktiniais vizitais pas gydytoją. Svarbu kompleksinis požiūris. Tai yra, ne tik dantų priežiūra, bet ir viso organizmo sveikatos priežiūra.
Mamatest: Ačiū už interviu.
Daugiau įdomių pasiskaitymų Futuri Dentes puslapyje.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą