Apie perfekcionizmą vaikystėje
Šį postą nusprendžiau parašyti, kai perskaičiau įdomų straipsnį psichologijos žurnale. Pati nesu psichologė, mano specialybė - sociologija. Bet psichologija visada buvo man įdomi sritis. Šiandien daug tėvų bando vaikus auginti "teisingai", naudojasi visa prieinama literatūra, klausosi paskaitų. Ir iš tiesų, informacijos labai daug. Pagrindinė visų šiuolaikiškų straipsnių mintis - auginti savarankišką, mąstantį ir kūrybingą žmogų, nevaržant jo ir nespaudžiant. Bėda ta, kad tėvai yra tik tėvai, jie patys mokosi naujų dalykų ir auga kartu su savo vaikais, todėl klaidų vistiek neišvengia. Ir tik po kažkurio laiko prasideda samprotavimai: "tą ar aną galėjau padaryti kitaip, geriau, arba iš viso kažko nedaryti ar nesakyti".
Tai va šiandien apie perfekcionizmą. Juk turbūt daug kam iš mūsų yra tekę bent sykį susidurti su perfekcionistais: žmonėmis, kuriems viskas (na jei ne viskas, tai kažkokia atskira sritis) turi būti tobula. Tokie žmonės dažnai erzina, nes mums atrodo, kad, na koks skirumas, ar puodeliai ant lentynos išrikiuoti simetriškai. Bet ne susierzinime esmė. Esmė tame, kad tokie žmonės realiai kankinasi dėl, kaip mums atrodo, nesvarbių dalykų. Ir tai ne šiaip sau noras daryti viską tobulai, kartais tai primena maniją ar apsėdimą, ir netobulame pasaulyje tokiems žmonėms sunku gyventi. Juk jie ne tik dėl savęs kankinasi, jie ir kitus dažnai kaltina tais visais "netobulumais". O pradžia kaip visada vaikystėje...
Tobulumo siekimą be abejo skatina įgimtos vaiko savybės, bet labai daug prisideda ir aplinka. Daug įtakos turi visuomenėje nuolatos "reklamuojami" sėkmingi žmonės. Laimėjimai aukštinami, o iš pralaimėjusių dažnai šaipomasi. Na, patyčios tai jau kita tema. Nėra nieko blogo būti sėkmingu ir siekti gerų rezultatų. Ir gal ir gerai, kai vaikas mato sėkmingų žmonių pavyzdžius ir turi į ką lygiuotis. Bet taip išeina, kad neužtenka vien būti geru žmogumi, būti tiesiog protingu ar gabiu. Reikia būti geriausiu. Tada tave mylės ir nešios ant rankų. Vėl gi, gal ir nieko blogo, bet vienas žmogus negali visko atlikti tobulai, o jei tave ima lyginti su Petriuku iš kaimyninio kiemo, kaip jaustis vaikui?
Čia jau didelę įtaką daro tėvai. Kiekvienas tėvas ir mama nori, kad jų vaikai būtų sėkmingi, kad jiems sektųsi mokslai, kad jie lavintų savo talentus, kad jie laimėtų sporto varžybas. Ir kartais tas noras didžiuotis savo atžala gali virsti tobulybės manija ir įjungia tuos perfekcionizmo mechanizmus.
Ir kiekvienas iš mūsų, pažvelgęs į save, sakys: "ne, ne, ką jūs, aš savo vaiką auginu liberaliai, neverčiu jo būti tobulu". Ar tikrai?
Mano minėtame straipsnyje išskiriami keli tėvų tipai, kuriuos trumpai apibūdinsiu.
Pirmas tipas - tai tėvai patys perfekcionistai. Jie skatina vaikus siekti geriausių rezultatų apdovanodami juos. Ne būtinai materialinėm gėrybėm ar žaislais. Jie dovanoja dėmesį ir meilę. O baudžiama priešingai - ignoravimu, šaltumu, pykčiu. Vaikas supranta vieną dalyką: tėvų meilę galima užsidirbti tik viską darant gerai, o už klaidas jo nemylės.
Antras tipas - tai tėvai perfekcionistai "netyčia". Jie lyg ir nieko nereikalauja iš vaikų. Bet jie patys nuolatos viską stengiasi daryt tobulai: palaikyti idealią tvarką namie, prieš kitus atrodyti gerai ir gražiai, intensyviai siekia karjeros. Vėl gi, na toks gyvemimas, ir suaugę supranta ką ir kodėl daro. O vaikui ima atrodyti, jog reikia viską daryti iki maximumo, ir klaidos namie nebus toleruojamos.
Trečia tėvų grupė - netobuli tėvai. Jie patys turi trūkumų ir kompleksų ir stengiasi, kad jų vaikai kompensuotų tuos minusus, kurių patys nepajėgia atsikratyti. Mamai neišėjo groti smuiku, todėl jos vaikas lanko smuiko pamokas, kurios jam visai ne prie širdies, o mama dar ir spaudžia. Čia teko užmatyti serialo "Šviesoforas" seriją. Jei nežinot, ten yra tokia šeima, kurioje mama labai stengiasi prieš visus atrodyti super, vaidina idealią šeimą, nors pati su vyru lankosi pas psichologą. Ne esmė. Tiesiog užmačiau seriją, kur ji privertė dukrą dalyvauti klasės seniūno rinkimuose. Mergaitė, aišku nenorėjo, bet to labai norėjo mama. Dėl asmeninių ambicijų. Tai va, toks paprastas pavyzdys. Atrodytų smulkmena..
Liberalūs tėvai - auklėjime jie vengia griežtumo. Atrodytų - super! Vaikas auga laisvai, nevaržomas ir pats renkasi. Bet per didelė laisvė apkrauna vaiką nereikalingais pasirinkimais. Nežinodamas, kaip gi jam čia teisingai pasielgti ( juk nėra aiškiai nubrėžtų taisyklių) jis gali pasukti perfekcionizmo keliu, nors net nežino tokio žodžio. Jis dėl viso pikto norės daryti viską gerai, kad įtiktų. Aišku, gali ir priešingai, pavirsti "blogiečiu". Juk viskas leidžiama. Bet kuriuo atveju, ribų ir taisyklių stoka labiau primena tėvų ir vaikų draugystę, o ne mentorystę ir tėvišką auklėjimą.
Paskutinis tėvų tipas ( tiesą sakant, tokių aš tikrai nepažįstu, bet gal teko jums susidurti) - silpni ir pažeidžiai tėvai. Jie visada jaučiasi nelaimingi ir negalintys kažką padaryti. Ir nutinka taip, kad jie su vaikais tartum apsikeičia vietomis. Vaikai ima " rūpintis" savo pažeidžiamais tėvais. Nenorėdami jų dar labiau skaudinti ir varyti jiems stresą, vaikai stengiasi viską daryti gerai, "apginti"savo tėvus. Tėvai nejučia apkrauna juos savo rūpesčiais. Vietoj to, kad džiaugtųsi vaikyste, vaikai siekia būti tobuli savo tėvams, kad tie nors kuo galėtų džiaugtis.
Tai ką aš čia noriu pasakyti... o tą, kad mes neprivalom būti tobuli tėvai. Galime klysti, kažko nemokėti, turėti savo asmeninį požiūrį į gyvenimą ir į tai, ką mes darome, bet turime pasistengti atsipalaiduoti ir neaugti už savo vaikus. Leisti jiems patiems klysti, padėti jiems suprasti, kad klaidos - tai ne pasaulio pabaiga, kad iš klaidų mes mokomės. Ir jei tu kažką padarei blogai, tu nesi nevykėlis. Klaida neapsprendžia tavo asmenybės ir nereikia klijuoti etikečių arba užsidaryti negtyviomis mintimis. Tiesiog šiandien tau nepasisekė. Turime padėti vaikui išanalizuoti situaciją ir su ja susitvarkyti. Gal ir tėvams tai padės į save pažvelgti kitaip. Galima susirasti kokią nors veiklą, kurioje vaikui gal nelabai seksis, bet tiesiog bus smagu išmokti ko nors naujo ir tiesiog mėgautis pačiu procesu, nesitikint tobulo rezultato.
Leiskime vaikams klysti, vertinkime jų pastangas, o ne rezultatą, nedarykime už vaiką jo darbų. O taip pat nebūkime perfekcionistai patys - nepriimkim vaiko nesėkmių kaip savo kaip tėvų asmeninio pralaimėjimo.
Pabaigai išrašiau savybes, kuriomis pasižymi linkę į perfekcionizmą vaikai:
- Išskirtinai aukšti reikalavimai sau
- Nuolatinis nerimas dėl klaidų
- Polinkis kritikuoti kitus
- Ypatingas jautrumas kritikai
- Menkas pasitikėjimas savimi
- Sunkumai priimant sprendimus
- Galvos skausmas, fiziniai negalavimai, kai kažkas nepasiseka
- Stresinių situacijų ir užduočių vengimas, atidėliojimas
- Savikritika ir drovumas
MamaTest