Mamos kambarėlis - tai vieta, kur mama turi laiko sau ir savo kūrybai, gali išgerti puodelį kavos, pabendrauti su kitomis mamomis ir pasidalinti patirtimi. Tai blogas mamoms apie mamas ir jų vaikučius, apie vaikų prekes ir žaislus, o taip pat apie įvairias prekes mamoms. Žodžiu, apie mamystę. Taip pat galite sekti mane facebooke, kur mane rasite Mamatest vardu :)
2017-08-25
Indų plovikliai. Kuo mes save "maitinam".
Nepriklausomai nuo to, ar jūs turite vaikų, indus plauname mes visi. Kilo mintis pasigilinti, kuo mes juos plaunam. Prekyboje mirga marga visokių pavadinimų ploviklių. Vieni labai pigūs ir super cheminiai, kiti šiek tiek brangesni ir mažiau chemizuoti, treti ekologiški ir sudaryti tik iš nepavojingų junginių. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad tie geresnieji, plauna šiek tiek prasčiau, mažiau putoja, užtat juos naudoti yra saugiau. Aišku, kai kurių kaina tokiu atveju kandžiojasi. Nekalbėsiu apie labai brangius ekologiškus ženklus, apžvelgiau tik populiariausius pireinamus bet kokiame prekybos centre ir tuos, kuriuos pati bandžiau.
FAIRY vienas žinomiausių ir populiariausių ploviklių, kurio reklamą kasdien matome per TV. Ploviklis iš tiesų labai putoja, plauna gerai, bet teko skaityti, kad net gerai jį išskalavus jo likučių visvien lieka ant indų ir mes juos tikrąja to žodžio prasme po truputį suvalgom. Paskaičius sudėtį darosi neskanu.
Nejojinės ir anijoninės aktyviosios paviršiaus medžiagos -Paviršiaus aktyvios medžiagos (PAM) yra junginiai, kurie sumažina skysčio paviršiaus įtempimą. PAM yra joninės (amfolitinės, katijoninės ir anijoninės) ir nejoninės. Na čia informacija labiau suprantama chemikams, bet maža ką 😆
Metilisotiazolinonas (methylisothiazolinone) yra konservantas, naudojamas kosmetikos priemonėse. Ši medžiaga yra veiksmingas biocidas, kuris saugo kosmetikos priemones nuo grybelių ir bakterijų. Dažniausiai ji sutinkama šampūnuose ir kremuose nuo saulės bei šlapiose servetėlėse, bet jos galima rasti ir kituose kosmetikos bei higienos produktuose. Tyrimai yra parodę, kad metilisotiazolinonas gali sukelti net Alzheimerį ar veikti neurotoksiškai, bet tik didelėmis dozėmis, todėl šio konservanto naudojimas yra griežtai ribojamas Europos Sąjungoje. Taip pat konservantas dirgina odą ir gali sukelti kontaktinį dermatitą.
Fenoksietanolis (phenoxyethanol) - populiarus konservantas, taip pat padeda fiksuoti kvepalus, veikia kaip repelentas, analgetikas. Fenoksietanolis yra naudojamas: įvairioms kūno priežiūros ir dekoratyvinės kosmetikos priemonėms. Naudojamas ir kaip konservantas, ir kaip kvepalų sudedamoji dalis. Fenoksietanolio poveikis odai ir sveikatai: ingredientas dirgina, gali sukelti kontaktinį dermatitą, yra toksiškas nurijus arba įkvėpus. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad į organizmą patekęs fenoksietanolis gali pasižymėti mutageninėmis savybėmis. Na kažkaip tikrai nelabai norisi juo plauti indus. Kai gimė vaikelis nusprendžiau tokio stipraus chekikalo atsisakyti, nes nenorėjau viso šito gėrio "valgyti" ir perduoti jį vaikui. Dabar, kai sūnus paaugo ir jo infus irgi plaunu su plovikliu, renkuosi saugesnius arba apskritai plaunu su soda, kas tikrai kur kas pigiau ir pakankamai efektyvu.
PUR
Gal man jau reikia akinių, bet nematau ant pakuotės sudėties. Gal ne ten žiūriu? Esmė ta, kad prie naudojimo parašyta, kad dirgina akis. Kenkia vandens organizmas ir būtina naudoti apsaugines pirštines, akių bei veido apsaugos premones. Jūs rimtai? Ir šituo aš turiu plauti indus?
Niekam nepaslaptis, kad taip visas šitas "gėris"pateks ne tik į akis bet ir į skrandį. Kita vertus, jei kalbėti apie plovimo savybes, Pur kur kas prasčiau susitvarko. Jo reikia naudoti daugiau, todėl neapsimoka mažų mažiausiai finansiškai.
Probiotic linija man tikrai patinka. Jų kaina aukštesnė, bet sudėtis tikrai ne tokia tragiška.
Vėl tos pačios anijoninės ir nejojinės medžiagos, kurios kaip ir nieko baisaus. Glicerolis (kitaip glicerinas) ir provitaminas B5 (kitaip,
D-pantenolis), tirpus vandenyje. Jis efektyviai drėkina, turi priešuždegiminių, gydančių savybių, skatina ląstelių atsinaujinimo procesus, todėl dažnai naudojamas kosmetikoje . Viskad puiku. Tik va vėl metilisotiazolinonas, kuris dirgina odą ir metilchloroisotiazolinonas. Iš esmės saugiomis dozėmis nėra uždraustas. O dar čia yra D – limonenas – vienas iš labiausiai paplitusių tnatūralių junginių, randamų gamtoje. Stiprus antioksidantas. Na ir be abejo, tos stebuklingosios bakterijos. Net jei jų ten nėra, sudėtis viena griausių iš parduodamų ploviklių, nes mažiausiai konservantų ir jokių baisių priedų, bet rekomendacija vilktis "naro kostiumu ir skafandru" vistiek yra. Greičiausiai tai bendras nurodymas visoms buitinės chemijos priemonėms, kokios saugios jos bebūtų. Nėra visiškai chemiškai švarus, bet mano akimis žiūrint saugesnis ir neutralesnis. Mačiau internete labai daug nuomonių ir ginčų dėl pačių bakterijų veiksmingumo, neva kaip jos gali išlikti gyvybingos. Aš ne chemikė, nežinau. Ar jos būtinos irgi nesu tikra, bet man tikrai netrukdo jų egzistavimo faktas. Plauna gan neblogai. Jei kažko neatplaunu, užsipilu sodos. Gal tai išžudo visas tas gerąsias bakterijas, bet na užtat lėkštės blizga.
BALANCE. Rašo, kad be dažiklių, fosfatų ir alergenų. Vėl sutinku čia anijonines ir nejonines medžiagas, naujas žodis - amfoterinės medžiagos. Kas tai, nelabai aišku. Kiek teko skaityti, tiesiog kažkokios medžiagos, galinčios reaguoti ir su rūgštim ir su baze. Kaip pavyzdys pateikiamas vanduo, bet kas naudojama šiuo atveju, neaišku. Ir vėl keli jau anksčiau minėti konservantai, kurių raidžių kombinacija sunkiai ištariama. Kaip jau rašiau anksčiau, tie konservantai gali dirginti gleivinę, alergizuoti, bet jų vartojimas ES šalyse leidžiamas. Plauna irgi prasčiau nei "cheminės bombos", bet visai neblogai.
NEUTRAL ženklas tai ne tik indų plovikliai ir skalbimo priemonės. Bet ir visa serija vaikų kosmetikos priemonių (šampūnas, aliejus, drėgnos servetėlės). Drėgnos servetėlės man yra pačios pačiausios savo sudėtimi. Aišku yra ir dar geresnių, ekologiškų. Bet jei kalbėti apie kainos ir kokybės santykį - Neutral labai geras pasirinkimas. Apie jas jau rašiau. Na dabar apie indų ploviklį. Natrio laureto sulfatas (sodium laureth sulfate) - ingredientas, gaunamas iš etoksilinto laurilo alkoholio. Natrio laureto sulfatas yra naudojamas: kaip paviršiaus aktyvumo medžiaga, putodaris ir valiklis įvairiuose odos ir plaukų prausikliuose. Natrio laureto sulfato poveikis odai ir sveikatai: ingredientas dirgina odą, kemša poras ir gali pabloginti problematiškos odos būklę, nėra rekomenduojamas jautriai, sausai, pažeistai odai, rekomenduojama neviršyti 1 proc. koncentracijos kosmetikos gaminiuose. Natrio laureto sulfate gali pasitaikyti pavojingų priemaišų - etileno oksido ir 1,4 dioksano. Perspėjama, kad ingredientas sausina ir alina plaukus. Citrinos rūgštis turbūt pats paprasčiausias elementas visame sąraše. Kalio sorbatas (potassium sorbate) - saugus cheminis elementas, naudojamas net maiste kaip konservantas. Dar vienas cheminis komponentas dar žinomas, jei neklystu, kaip E262 ir naudojamas maiste kaip skonio stipriklis, šiuo atveju suriša kalkes ir minkština vandenį (sodium methyl glycine diacetate). Natrio citratas – citrinos rūgšties natrio druska . Na va tiek to neutralumo... tokia sudėtis nelabai džiugina, net Fairy chemijos sąrašas trumpesnis. Tik lieka neaišku, kuris sąrašas kenksmingesnis. Plauna irgi neblogai. Kas nudžiugino, kad Neutral svetainėje galima rasti visą jų gaminiuose naudojamų sudedamųjų sąrašą. Tik prie pavadinimų pateikiamos tik teigiamos savybės, apie alergines reakcijas ar kitokį pavojų nerašoma. Bet visada galima pasidomėti, jei yra aktualu.
Apibendrinus, skaitant sudėtį, reikia atkreipti dėmesį į eiliškumą. Pirmais numeriais pažymėti tie komponentai, kurių kiekis didžiausias, paskutiniais - mažiausias. Tai yra, jei visi neaiškūs žodžiai rašomi pirmi ir tik gale rasite kažką neutralaus ir naudingo, tai to kažko gero sudėtyje bus mažiausiai. Jei chemikalai sukišti į sąrašo galą, bent jau džiugina tai, kad jų kiekis yra mažas ir sąlyginai saugus.
Kas keisčiausia, kad labai pigūs cheminiai plovikliai lyg ir turėtų "išėsti" visus purvus, bet tokie apskritai neplauna nieko, būna net ir neputoja, jų reikia sunaudoti labai daug. Žodžiu, pinigų išmetimas į balą. Ekologiški ir sertifikuoti plovikliai kainuoja brangiau, bet plauna neblogai ir juos naudoti saugiau. Žodžiu kiekvieno teisė rinktis. Ir dar, ar pastebėjote, kad ant daugumos tokių ploviklių rašoma rekomendacija plauti ne po tekančiu vandeniu, o pasiruošti tirpalą. Taip sutaupysite vandens ( na jei nesinaudojat indaplove) ir greičiausiai indai išsiplaus geriau, mažiau sunaudosite ploviklio, nei pastoviai pilant jo ant kempinės.
Savo rašinėlį parengiau vadovaujantis savo patirtimi, wikipedijos žiniomis ir kosmetikos DNR vertinimais. Tikiuosi nors kiek buvo naudinga.
MamaTest
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą